Най-накрая дойде времето да смените стария си компютър с нещо ново, по-мощно и красиво, което ще подкара онази супер красива игра. Какво обаче да правите със старата си машина, която не е за използване, но не е и за изхвърляне? Решението е просто – превърнете я във вашият домашен сървър, който да доставя любимите ви филми, сериали и музика до всички устройства в дома ви. Това става сравнително лесно, като изисква кратка подготовка на компютъра и малко настройки на софтуера.
Подготовката
Първата стъпка, която трябва да предприемете е да решите дали старият ви компютър все пак няма да се използва от някого. Ако това е така, то просто направете нов потребителски акаунт за целите на сървъра. Ако никой няма да го използва най-добре ще е да направите свежа инсталация на операционната система. Ще използваме софтуер, който върви на всички популярни операционни системи, включително на смартфони и таблети.
Програмата, която ще използваме се нарича Plex и е чудесна за стриймване до едно устройство. В тази ситуация дори по-стари машини не би трябвало да се затруднят. За съжаление натоварването от пускането на повече HD видео файлове и излъчването им до различни устройства едновременно може да се окаже прекалено голямо за по-стари и бавни компютри. Ако компютърът ви е наистина стар ситуацията не е фатална, просто ще имате по-дълги периоди на зареждане и буфериране или ще трябва да се ограничите до един стрийм едновременно.
Настройките на Plex
Един от най-лесните начини да използвате всички свои мултимедийни файлове на повече устройства е Plex. Това е прост софтуер с много и много полезни функции, който поддържа богат набор от кодеци, настройва се лесно и е съвместим с практически всяко устройство. За да работи софтуерът обаче трябва да направите стария си компютър централен медиен сървър, от който вие и семейството ви ще стриймвате съдържание към новия си компютър, смартфон, таблет, сет-топ бокс, конзола или директно смарт телевизора си.
След като сте настроили операционната система според начина, по който ще използвате стария си компютър, свалете Media Server софтуера от страницата за сваляне на Plex (https://plex.tv/downloads). Този компютър ще се превърне в базовата станция за всичко в домашната ви мрежа, като ще съхранява медийните файлове, които ще предоставя на другите устройства, които използват Plex. Част от инсталационния процес е да направите Plex акаунт, който ще ви позволи да свържете всички устройства със сървъра си.
Можете да направите така че съдържанието от сървъра ви да е достъпно и когато не сте логнати в домашната си мрежа. За това просто трябва да отворите Server менюто в Settings и да изберете Remote Access. Оттук ще можете да свържете сървъра си с Интернет и да го използвате в автобуса, парка или всяко друго място, където имате достъп до Интернет. По принцип можете да свържете компютъра си директно с телевизора, но най-добрата част от Plex е да оставите компютъра си някъде и да използвате по-малки джаджи за достъп. Такива могат да бъдат Roku и Chromecast, например, които всъщност можете да използвате и за много други цели.
На всички устройства
Срещу няколко евро можете да си купите пълните версии на приложенията за Android, iOS и Roku устройства, за да гледате всичкото съдържание от сървъра. Plex има и абонаментна услуга, която дава още повече функции, както и достъп до безплатни приложения за доста платформи. Ако сте със Chromecast Plex се поддържа безплатно, като трябва просто да инсталирате приложението и да се логнете в акаунта си.
Плюсовете на това да оставите софтуера да решава всички задачи вместо вас са много. На първо място устройствата ще информират сървъра какво могат и с каква скорост са свързани, което ще накара сървъра да конвертира видео файловете така че качеството им да е балансирано за добра картина и скорост. Също така услугата работи лесно с много устройства, което не е напълно вярно за обикновен сървър за съхранени, който няма медиен софтуер, управляващ нещата.
Последният важен детайл са имената на файловете и тяхното съхранение. Plex позволява да посочите всяка папка, в която имате медийно съдържание. Затова е най-добре да подредите информацията в отделни папки за всеки тип – музика, видео, снимки. Най-добре е тези папки да не са прекалено “дълбоки”. Ако се притеснявате, че старият ви компютър може съвсем скоро напълно да ви изостави, можете да използвате и външни твърди дискове, като най-добрият вариант е USB диск. Така ще имате достъп до информацията си дори и компютърът ви да умре безвъзвратно, а и ще можете лесно да свържете диска до друг компютър с Plex Media Server ако имате нужда.
С тези прости стъпки и сравнително малка инвестиция можете да направите няколко добри неща с техниката си. На първо място ще спасите един компютър от това да се превърне в поредния отпадък на бунището. Също толкова удобно е, че ще имате дигитални копия на филмите и музиката си на място, което ще ви е лесно достъпно отвсякъде и ще разполагате с личен, домашен конкурент на Netflix и Hulu.