Често срещан софтуерен проблем, който често ни коства пълна преинсталация на операционната система. Но първо:
Какво е malware?
Malware (молуер) е нежелан софтуер, който често дори не разбираме, че е инсталиран върху компютрите ни. Той се появява под формата на приложения, екстеншъни за браузър, автоматично зареждащи се уебстраници и др.
Как най-често се прихваща?
Подобно на класическите компютърни вируси, молуерът пристига с друг файл. Често този файл е инсталационнаото .ехе на безплатен софтуер, който сме изтеглили от интернет. Друг преносител на молуер са инсталационните мениджъри, които освен софутерът, който желаем, инсталират приложения, сърч барове и др. автоматично, без да искат разрешение или да ни предупредят. Дори и при инсталирането на софтуерът да има зададени стъпи по премахването на нежеланите приложения, автоматичната реакция при натискането на бутона “Next” често ни кара да пропуснем добавките, които са нежелани.
По кое се познава, че компютърът е заразен с malware?
Най-основото е бавната работа и бързо претоварване от елементарни софтуерни процеси. Чест знак е и бавното включване на машината. Друг признак за наличието на нежелани приложения са автоматично зареждащи се софтуери или страници, при стартиране на браузъра. Всички допълнителни приложения, екстеншъни, таск барове, иконки и непознати „любими“ страници са продукт на зараза с молуер.
Как да се предпазим от malware?
- Не сваляйте безплатен софтуер, освен ако не е 100% проверен
Предпазването от молуер е възможно, макар и често третокласните приложения да са добре замаскирани. Най-важното и основно е да знаем какъв софтуер и откъде сваляме върху компютъра си. Често уебсайтове, които предлагат безплатни програми, но всъщност насочват към друг страници, пренасят и част от виртуалната „зараза“, като автоматично свалят върху хард дисковете ни инсталационни мениджъри.
- Не отваряйте непознати и несигурни уебстраници
Защото и те, както безплатния софтуер, често крият милион неблагоприятни за машината ви приложения. Често подобен тип страници генерират молуерът докато са браузвани.
- Настройте браузъра си внимателно
Защото често част от заразените страници не се отбелязват като несигурни или потенциално-заплашителни за компютъра ви. При прецизни настройки на сигурността, намалявате риска от зараза с молуер.
- Използвайте специализиран софтуер за защита от malware
Макар и да имате надеждна и работеща антивирусна програма, този тип софтуери често не успяват да засекат молуерът, наличен на компютъра ви. Потърсете и инсталирайте качествена анти-молуер програма, която да сканира и почисти машината ви от нежелания и вреден софтуер.