Съвети за сигурна парола
Малко са хората, които поне веднъж в живота си не са опитали да разбият чужда парола, била тя за профил в социалните мрежи или нещо далеч по-лично, като имейл. Не са малко и онези, които са успели в опитите си.
Често срещан избор на парола са рождените дати. Не го правете. Никога не избирайте парола, съдържаща рождена ви дата или тази на някой ваш близък. Макар и да са просто цифри, все пак не е трудно да се отгатне, особено ако вече същестува като информация в интернет – например Facebook профила ви.
Сигурната парола съдържа няколко основни елемента: главна буква, цифра и символ.
- Не използвайте думи, които могат да бъдат лесно отгатнати.
- Не използвайте две поредни букви или цифри.
- Не използвайте фамилното си име.
- Не използвайте и името на домашния си любимец.
Идеалната парола има средна дължина от осем символа и е трудна за отгатване, макар и лесна за запомняне. Например: „обичам шоколад“ може да се преобразува лесно в 0b14Am60K0!aD.
Важни съвети, които биха ви спестили тон главоболия са и:
- Честото сменяне на паролата
Правете го поне веднъж на два месеца. Така гарантирате сигурността на личната си информация, била тя профил в социална мрежа или електронно банкиране.
- Различни пароли
Не искате да използвате един и същи код за сигурност за Facebook профила си и банковата си сметка, нали?
- Различни устройства
Внимавайте и с устройствата, посредством които се логвате в различните профили и уебсайтове. Понякога загубен телефон може да ви струва в пъти повече от самата джаджа.
Никога не споделяйте паролите си с други хора. Не ги изпращайте в имейл и не ги държте записани на място, което е достъпно за чужди очи.